Iniciativa Biokoridor - cesta k pestré krajině

Následkem kolektivizace v 50. a 60. letech došlo v naší krajině k razantním změnám. Dominantou se stala pole, mozaika krajinných prvků vzala za své. A s ní vymizely i mnohé živočišné druhy.

Současná krajina v číslech

  • 10 – desetinásobně vzrostla výměra pole proti stavu před kolektivizací
  • 14 – průměrná rozloha dnešních polí v hektarech
  • 4000 – délka alejí v kilometrech, které od padesátých let minulého století zmizely
  • 3600 – hektary, o které se zmenšila plocha rozptýlené zeleně
  • 49 000 – kilometry zmizelých mezí
  • 158 000 – kilometry zrušených polních cest
  • 572 000 – hektary pastvin a luk, které zanikly

Pomozte vytvářet spojení

Izolovaným ostrůvkům přírody, které v krajině zůstaly, chybí propojení. Živočišné druhy nemají možnost migrovat, chybí jim dostatečný životní prostor. Proto se snažíme o tvorbu biokoridorů - přírodních cest. 

Fragmentace krajiny je i jedním z hlavních příčin přírodních rizik (prašnost, bleskové povodně, eroze, zabahnění, klesající biodiverzita).

Stát má poměrně kvalitně zvládnutou ochranu tzv. zvláště chráněných území (CHKO, národní parky, přírodní památky...), ale na aktivní managment mimo tato území (cca 85 % rozlohy ČR) v podstatě rezignoval. Snažíme se proto propojovat cennější území, tak aby byl zachován transfer genů a celkově posílila krajina, která nás pak může snáze chránit. Vzniká harmonická a odolná krajina.

Rozbíjíme rozsáhlé lány polí remízky, revitalizujeme násilně narovnané potoky, vysazujeme aleje. Do vytváření této sítě, která umožní obnovit pohyb organismů v krajině, se můžete zapojit i vy.

                                                                                  

Pracujeme na třech kvalitativních úrovních:

  • biologický ostrůvek

Pomozte vzniku tůňe, meze, či menšího remízku. I drobné zásahy ve prospěch funkční krajiny Vám zlepší jméno, pomůžou biodiverzitě a zpestří mnohdy fádní území.

  • lokální biocentrum

Založte alej či remízek! Posílíte konektivitu krajiny a Váš otisk zůstane v území staletí. Co dříve sázeli šlechtici, mají dnes v rukou podnikatelé a obce.

  • páteřní biokoridor

Zrevitalizujte potok včetně břehové vegetace, vytvořte soustavu remízků, zkrátka si vybudujte zelený pomník bez použití tun betonu.

 

Kde budujeme biokoridor
V kraji kde žijete, podnikáte, či k němu máte z vztah z jiného důvodu. Ocení Vás za to sousedé, se kterými sdílíte okolí a bezpochyby zanecháte dojem i na obchodní partnery. Pokud je navíc prvek doplněn o např. altánek, představuje ideální místo, kde vést za pěkných dní jednání, která nevyžadují formální prostředí.

Jak budujeme biokoridor
Snažíme se s Vámi nalézt a kompenzovat činnosti, kterými Vaše společnost nejvíce ovlivňuje životní prostředí. Je to hluk? Navrhneme k výsadbě na vhodné místo takové dřeviny, které jej nejvíce pohlcují. Je to spotřeba vody? Vrátíme přírodní funkce a krásu potoku o podobném průtoku. Jsou to emise z dopravy? Vysázíme stromy, které vážou skleníkové plyny a snižují prašnost. Je to něco jiného? Pojďme spolu hledat šetrná a měkká řešení namísto drahého krizového marketingu.

Nezapomínejte na své zaměstnance
Kromě komunikace navenek je určitě vhodné vysvětlovat Vaše počiny i dovnitř. Zvlášť dnes, kdy je nouze o kvalitní pracovníky. Podobné aktivity totiž mohou zaměstnanci pochopit dvěma způsoby: "Nám nepřidají a místo toho sází stromy za statisíce" ; anebo "Jsem hrdý, že pracuji v takové firmě, která se stará o svoje okolí".

Abychom docílili druhého scénáře, je možné zaměstnance do realizace zapojit. Umožní-li to charakter projektu, pak s nimi i záměr konzultovat. Zvláště, pokud jich bydlí většina v bezprostředním okolí - oni budou ti, kteří budou tázáni Vašimi sousedy, co se chystá.

Práce samotná se dá pojmout i jako malý teambuilding. Třeba takové sázení stromů jistě zpestří každodenní shon v zaměstnání. Navíc je to přesně ten typ atraktivní práce, kde jsou rovnou vidět výsledky.